Sekcija univerzitetskih nastavnika psihologije obrazovanja
  • Početna
  • O Sekciji
    • Članovi Sekcije
    • Dokumenta
  • Događaji
    • Naučni skupovi u zemlji
    • Naučni skupovi u inostranstvu
    • Projekti
    • Vebinari
    • Pozivi za objavljivanje
  • Resursi
    • Publikacije
    • Članci u časopisima
  • Vesti
  • Blog
  • Kontakt
Podrška školama u  pripremi i sprovođenju individualizovanog načina rada sa učenicima izuzetnih sposobnosti

Sektor za specifična pitanja predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, u toku 2012. godine, otpočeo je sa realizacijom projekta čiji je cilj da se unapredi saradnja škole i specijalizovane institucije radi individualizacije rada sa darovitim učenicima i da se pruži stručna podrška školama u pripremi IOP-a sa obogaćenim i proširenim programom. Predviđenim aktivnostima treba da se omogući napredovanje talentovanih učenika u skladu sa njihovim izuzetnim sposobnostima.

Program projekta se realizuje u saradnji sa specijalizovanom institucijom Regionalni centar za talente Beograd II.

Do sada su realizovani seminari za stručne saradnike i nastavnike odabranih osnovnih škola, a u daljem periodu, na osnovu stečenih znanja na seminaru i stručne podrške ZUOV-a, tim svake škole (koje učestvuju u projektu) treba da koncipira planove individualizovanog načina rada sa talentovanim učenicima u saradnji sa mentorima.

Više o projektu – na http://www.zuov.gov.rs/plan_za_podsticanje_ucenika/


Master program za obrazovanje nastavnika predmetne nastave – TEMPUS MASTS 511170

 Oktobra 2010. godine otpočelo se sa realizacijom Tempus MASTS projekta, sa ciljem da se razvije interdisciplinarni master program za obrazovanje nastavnika predmetne nastave, utemeljen na savremenim koncepcijama obrazovanja nastavnika. Projekat je pokrenut iz potrebe za pružanjem mogućnosti diplomcima različitih fakulteta da steknu neophodan zakonski uslov za rad u školi. Naime, prema Zakonu o osnovama sistema vaspitanja i obrazovanja (član 8, član 179), svaki budući nastavnik, ukoliko želi da se zaposli u školi, mora da ima završene master studije i ostvarenih najmanje 30 ESPB iz pedagoško-psihološko-metodičke grupe predmeta, kao i 6 ESPB prakse u školi.

Prva generacija studenata na Univerzitetu u Novom Sadu upisana je na master program školske 2012/13. godine, dok se prva generacija na Univerzitetu u Beogradu i na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru upisala školske 2013/14. Planirano je da master program na Univerzitetu u Nišu otpočne sa realizacijom oktobra 2014. godine. Na Univerzitetu u Kragujevcu je razvijen program koji omogućava sticanje 36 ESPB pod nazivom „Program pedagoško – psihološko – metodičkog obrazovanja nastavnika.“ Ovaj program realizuje se na Fakultetu pedagoških nauka u Jagodini i prva generacija studenata upisana je u februaru 2014. godine.

Projekat koordiniše Centar za obrazovanje nastavnika na Filozofskom fakultetu u Beogradu i realizuje ga u saradnji sa partnerima iz Finske, Danske, Velike Britanije i Mađarske i devet nacionalnih partnera (uključujući i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja). Traje do oktobra 2015. godine.

Više informacija o projektu i master programu možete naći na:

http://masts.tk/
http://www.f.bg.ac.rs/master_obrazovanje_nastavnika

Unapređivanje predškolskog vaspitanja i obrazovanja u Srbiji – IMPRES

Unapređivanje predškolskog vaspitanja i obrazovanja u Srbiji (IMPRES), projekat finansiran od Evropske unije, ima za cilj davanje doprinosa  socijаlnoj inkluziji i smаnjenju siromаštvа unаpređivаnjem uslugа u oblаsti predškolskog obrazovanja i vаspitаnjа i širenjem dostupnosti zа svu decu, posebno onu iz osetljivih grupа. Tokom sprovođenja aktivnosti projekta očekuje se transformacija postojećih oblika predškolskog vaspitanja i obrazovanja u decentralizovan, raznolik i sveobuhvatni sistem koji će zadovoljavati određene standarde kvaliteta usluga predškolskog vaspitanja i obrazovanja. Takav sistem trebalo bi da omogući roditeljima predškolske dece da ostvare svoje pravo izbora i učešća, da doprinese socijalnoj inkluziji odnosno da se poveća ukupni obuhvat svih programa i usluga, posebno za decu koja nisu uključena u predškolsko vaspitanje i obrazovanje. Krajnji korisnici projekta su Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i 15 lokalnih samouprava u Republici Srbiji.

Aktivnosti na projektu započete su u februaru 2011, a trajaće do aprila 2014. godine.

Više o projektu možete naći na http://www.impres.rs/

_
Powered by Create your own unique website with customizable templates.