Psihologija obrazovanja je važna akademska disciplina koja, u Srbiji, okuplja više desetina nastavnika, asistenata i istraživača. Psiholozi koji se bave ovom disciplinom značajna su podrška onim društvenim snagama koje nastoje unaprediti sistem obrazovanja.
Potreba za profesionalnim umrežavanjem i profesionalnom podrškom prepoznata je već pre više godina. Neformalna razmena iskustava i resursa između psihologa iz ove oblasti već se intenzivno odvija. Akademski kursevi iz ove oblasti ujednačavaju se neformalnim razmenama iskustava između nastavnika.
Postoji potreba da se profesionalna snaga i društveni uticaj ove grupe ojačaju institucionalno, kroz sekciju u okviru matičnog profesionalnog udruženja. Postojanje sekcije doprinelo bi boljem povezivanju i saradnji stručnjaka iz ove oblasti, većem uticaju profesije i boljem i ujednačenijem kvalitetu akademskih kurseva u ovoj oblasti.
Sekcija univerzitetskih nastavnika psihologije obrazovanja okuplja pre svega nastavnike i istraživače iz oblasti obrazovanja i cilj joj je unapređivanje akademskih kurseva iz ove oblasti. Oblast delovanja ove sekcije bliska je delovanju Sekcije školskih psihologa i Sekciji psihologa koji rade u srednjim školama. Aktivnosti ovih Sekcija biće povezane brojnim vezama i koordinisane.
Osnivačka skupština Sekcije održana je 15.decembra 2011. godine na Institutu za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Odluku je podržalo 16 članova čije podatke i potpise dostavljamo u prilogu. Na sastanku su usvojeni: naziv Sekcije, ciljevi i način delovanja.
Za predsednicu Sekcije izabrana je prof. dr Dijana Plut a za potpredsednice su izabrane mr Gordana Đigić i MA Dobrinka Kuzmanović. Naziv sekcije je: „Sekcija univerzitetskih nastavnika psihologije obrazovanja“.
Članovi sekcije mogu biti svi psiholozi koji se bave univerzitetskom nastavom iz ove oblasti psihologije.